Tak wiele kobiet w codziennej pielęgnacji pomija stosowanie toniku. Nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma ten produkt dla zdrowia ich skóry. Zobacz, jakie właściwości ma tonik i jak prawidłowo oczyszczać cerę.

Jak nie oczyszczać skóry?

Większość osób, niezależnie od tego jaki ma rodzaj skóry, używa agresywnie oczyszczających kosmetyków. W ten sposób usuwa ochronną barierę lipidowo-wodną cery, narażając ją tym samym na uszkodzenia i podrażnienia. Wysuszona skóra zaczyna produkować coraz więcej sebum, co w efekcie może doprowadzić do pojawienia się trądziku. Zatem jak dbać o cerę, aby zapewnić jej prawidłowy poziom nawilżenia?

Tonik zadba o twoją cerę

Najważniejszym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze naturalnego pH. Tym samym odbudowany zostanie lipidowy płaszcz ochronny skóry, który naruszyłaś, stosując produkty z wysuszającymi składnikami. Co stałoby się, gdybyś nie zastosowała odpowiedniego toniku? Funkcje skóry zostają zaburzone, cera jest bardziej podatna na podrażnienia, pojawiają się na niej wypryski i stany zapalne, wydziela się znacznie więcej sebum.

Tonik, który zadba o twoją skórę, powinien zawierać minimalną ilość alkoholu, a także substancje dodatkowe o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych. Dobrze sprawdzą się roślinne ekstrakty, witaminy i minerały. Pamiętaj jednak, że toniki o dużym stężeniu alkoholu stosowane na skórę trądzikową nie są dobrym rozwiązaniem. Mogą przyczynić się do nadprodukcji łoju i powstania trudnego do wyleczenia trądziku. Z tego powodu wybieraj toniki o zawartości składników kojących i nawilżających, które przygotują skórę do dalszej pielęgnacji. Kosmetyków tych używaj po umyciu twarzy, ale przed nałożeniem kremu. Działanie toniku dobierz do potrzeb twojej cery. Produkt może łagodzić podrażnienia, wzmacniać naczynka, nawilżać i energetyzować. Jest więc kosmetykiem niezbędnym.