Fototyp to inaczej ilość melaniny, która określa wrażliwość skóry na promienie słoneczne i skuteczność depilacji laserowej. Sprawdź, jaki jest twój fototyp i opalaj się bez przeszkód. Piękny wygląd i zdrowa skóra gwarantowane.

Czy znasz rodzaje fototypów?

Fototyp skóry określa się na podstawie na podstawie klasyfikacji dermatologa z Harvard Medical School, Thomasa B. Fitzpatricka. Uczony wyróżnił sześć typów, charakteryzujących się określonym kolorem skóry, włosów i oczu. Pierwsze cztery przypisuje się rasie białej, piąty – rasie żółtej, a szósty – rasie czarnej. Oto one:

  • fototyp I (celtycki): biała, bardzo jasna skóra; blond lub rude włosy; niebieskie oczy; piegi
  • fototyp II (północnoeuropejski): biała, blada skóra; blond lub rude włosy; zielone, piwne lub niebieskie oczy
  • fototyp III (środkowoeuropejski): skóra kremowo-biała; wszystkie kolory oczu i włosów
  • fototyp IV (południowoeuropejski): brązowa skóra, typowo śródziemnomorska
  • fototyp V (typowy dla krajów azjatyckich): ciemnobrązowa skóra
  • fototyp VI (typowy dla krajów afrykańskich): czarna skóra

Po co określić fototyp?

Dzięki temu będziesz wiedziała, ile czasu poświęcić na opalanie i czy możesz korzystać z laserowej depilacji ciała. Szybkość pojawienia się ciemniejszego koloru na skórze oraz skłonność do podrażnień i oparzeń ustalisz na podstawie właśnie tej klasyfikacji. Powinnaś także wiedzieć, że laser w odmienny sposób działa na różne odcienie owłosienia. Z grubszymi i ciemniejszymi włoskami radzi sobie o wiele lepiej niż z cienkimi i jasnymi.

Jak „opalają się” poszczególne fototypy?

Osoby, które mają pierwszy fototyp, powinny unikać opalania, stosować kremy z silnymi filtrami przeciwsłonecznymi i uważać na słońce. Celtycki typ skóry zawsze ulega oparzeniom. Wszyscy ci, którzy mają drugi fototyp muszą zażywać długich kąpieli słonecznych. Niestety, w ich trakcie są narażeni na oparzenia. Mieszkańcy Środkowej Europy opalają się po początkowym oparzeniu. Czwarty fototyp charakteryzuje się występowaniem minimalnych oparzeń oraz łatwością opalania się. Brązowa skóra szybko i mocno przybiera ciemniejszy odcień, natomiast czarna skóra zawsze opala się.